Ülkeler arası sınırların neredeyse kalkmış olduğu dünyamızda, iletişim halinde kalabilmek için en az 1 yabancı dil bilmek zorunlu hale gelmiş durumda. Dünya dili olarak görülen İngilizce bu dillerin başında geliyor. Ne yazık ki artık sadece İngilizce bilmek bir avantaj değil. İngilizce’nin yanı sıra bir başka dil daha bilmek gerek eğitim hayatı gerekse iş hayatımız için bizlere avantajlar sağlamakta.

Peki Hangi Dil?

Öncelikle öğreneceğiniz bu dili hangi amaçla kullanacağınıza karar vermelisiniz. Bu eğitim, iş ya da hobi olabilir. Peki ya çok konuşulan bir dili mi tercih edersiniz ya da yabancılar tarafından çok nadir bilinen bir dil üzerinde uzmanlaşmak mı istersiniz? Tercih tamamen sizin.

Örneğin; hayali hamur işleri alanında uzmanlaşmak ve Patisserie açmak olan bir kişi için elbette Fransızca öğrenip Fransa’ya gitmek daha iyi olacaktır. Ya da bir ticaret ve lojistik şirketinde çalışan biri için Asya dillerinden Çince, Korece ya da Japonca gibi dilleri öğrenmek daha faydalı olacaktır. Eğer hobi olarak Türkiye’de çok bilinmeyen bir dil üzerinde uzmanlaşmak isterseniz, Tayca, Endonezce gibi dillere yoğunlaşıp daha sonra iyi ücretlerle çeviriler de yapabilirsiniz.

Kursa Gidecek Vaktim Yok, Nasıl Öğrenirim?

Açıkçası bir dil öğrenmekte ki en büyük sorun bu oluyor. Çalışanlar ve öğrenciler haklı olarak boş vakitlerini kurslarda harcamak istemiyor. Artık internet çağında yaşıyoruz. Aradığımız her şey bir tık uzağımızda. Youtube videoları ya da uygulamalardan öğrenmek de mümkün.

Hiçbir Ücret Ödemeden Nasıl Pratik Yapabilirim?

O dilin konuşulduğu ülkeye gitmediğimiz sürece pratik yapmamız imkansız, zaten bu yüzden okullarda ya da kurslarda yıllarca eğitim almamıza ragmen İngilizce konuşamıyoruz diye düşünenlerden olabilirsiniz. Evet, bir bakıma haklısınız. Türkiye’de verilen dil eğitimlerinin sadece dil bilgisi ve ezber eğitimlerine ağırlık verilerek yapılması konuşma ve dinleme yeteneklerimizin gelişmesi adına bir fayda sağlamıyor. Bu noktada iş bize düşüyor. Yabancı arkadaşlar edinin.

Nasıl Yabancı Arkadaş Edinirim?

Kurslara bir ton para verip haftada birkaç kez giderek yabancı hocalarla sınıfın verdiği imkanlar dahilinde pratik yapmak yerine o dili konuşan yabancı arkadaşlar edinin. İnternet dediğimiz araç, iyi kullanmayı bildiğimizde dünyaları önümüze serebilecek bir platform. Bu konuda birçok site mevcut. İsterseniz dil değişimi yaparak hem kendi dilinizi öğretirken hem de yeni bir dil öğrenebilirsiniz. Ya da “Penpal” adı altında mektup arkadaşları edinerek hem karşılıklı küçük hediyeler paylaşabilir hem de mektup yazmayı unuttuğumuz şu zamanlarda mektubun verdiği gerçekliği hissedebilirsiniz. Ya da sosyal medyada şehirlere göre oluşturulan dil gruplarına katılabilirsiniz.

En Önemlisi Kültür Etmeni

Daha önce neden bir yabancı dili doğru bir şekilde kullanamadığımızı hiç düşündünüz mü? Telaffuz ya da dil bilgisi kurallarına uymak pratik yaptıkça gelişebilecek şeyler. Benim bahsetmek istediğim bir dili kültürel değerleri ile anlayıp konuşabilmek. Dil öğrenmek sadece kelime ezberlemek değildir. Dil öğrenmek öncelikle bir kültür, bir yaşam tarzı, bir insan öğrenmektir. Öğrenmek istediğiniz dilin konuşulduğu ülkeleri araştırın. Aynı dili konuşan ülkeler de bile büyük kültürel farklılıklar göreceksiniz.

Türkçe Düşünmeyin

Yaptığımız en büyük hatalardan biri “Türkçe düşünmek”. Her dilin kendine ait bir düşünme yapısı olduğunu unutmayın. Bunu geliştirebilmek için bol bol dizi-film izlemek, kitap okumak ya da online platformlarda video izlemek, blog okumak gibi aktiviteler size yardımcı olacaktır. Özellikle komedi programları dil seviyenizi ilerletebilmeniz için çok büyük bir kaynaktır.

Teleffuz Edememekten Çekinmek

Bir yabancının Türkçe konuşması bize sevimli gelirken neden bizim İngilizce konuşmamız bir alay konusu oluyor? Bu kesinlikle bizim önyargımız. Kimse bizim bir anadil konuşuru gibi olup olmadığımıza bakmıyor. Kimse mükemmel değil ve önemli olan karşılıklı anlaşabiliyor olmak. Çekingen olmayın, bulduğunuz her fırsatı pratik yapmak için değerlendirin.

Telaffuzumu Nasıl Geliştirebilirim?

Dile maruz kalmak elbette dil öğreniminde önemli bir rol oynuyor. Fakat yurt dışına çıkamayanlar için dezavantaj da oluşturmuyor. Her şey bizim azmimize bağlı. Boş vakitlerde müzik dinlemek, yatarken o dilde bir dizi açarak uyumak ya da ev işleri yaparken dilin konuşulduğu bir haber programını açıp işlerimizi halletmek. Bütün bunlar uzaktan da olsa dile maruz kalarak kulak alışkanlığı kazanmamıza yardımcı olacak aktivitelerdir. Özellikle şarkı dinleyip, sürekli tekrar etmek telaffuzumuza büyük katkı sağlayacaktır. Hatta gerektiği yerde kendi kendimize konuşmak da bir pratiktir.

Öğrenmek istediğiniz dile ilgi duyarak o dilin kültürü hakkında araştırmaya başlamanız 1-0 önce başlamanızı sağlar. Hemen kelime ezberlemek ve dil bilgisi çalışmak sıkıcı olmakla birlikte hevesinizi kırabilir. İlgi duyduğunuz alanda araştırmaya başlayın. Film izlemeyi seviyorsanız o dilde izleyin ya da yemek pişirmeye ilgi duyuyorsanız o ülkenin yemek programlarını izleyin. Böylelikle dil öğrenmeye başlamadan birkaç kelime öğrenmiş olursunuz ve bu sizi daha çok öğrenmeniz için motive eder.

Bir cevap yazın