Son birkaç ayın en önemli konusu olan Korona Virüsü Kore’de de hızla yayılmaya başladı. 1 ay kadar öncesinde 20 kişiyi bile bulmayan virüse son 2 günde 150’den fazla kişi yakalandı. Çin ve Japon Cruise gemisinden sonra en çok virüse yakalanan kişi artık Kore’de. Koreliler bu tür konularda tedbirli hareketler ederler aslında ama bir teyze bu kuralı bozdu maalesef.

21/02/2020

Kore’de yeni bir tarikat var, adı Şinçonci(Shincheonji) tarikatı. Bu tarikat hakkında daha sonra bilgi vereceğim, şu anki konu ile pek alakası yok.

Bu tarikata bağlı bir teyzemiz(31.numaralı hasta), o kadar aktif bir yaşama sahipmiş ki 4 gün boyunca kilisede kalarak ibadet etmesi yetmemiş, Seul’e gitmiş, düğüne gitmiş, oraya gitmiş, buraya gitmiş… Ve sonunda Degu(Daegu-대구) şehrine hızla yaymış. Tabii burada büyük etken kilise oluyor. Aynı günlerde ibadet etmeye gelen neredeyse herkes virüsü kapmış gibi görünüyor. Bir önceki gece 50 kişi birden artınca ne oluyor dedik ama bugün sabahtan itibaren 100 kişinin daha hasta olduğu belirlendi.

Dışarı çıkınca hayat normal bir şekilde ilerliyor gibi görünüyordu birkaç gün önce. Hatta maske takmayan insan da çok gördüm. Ama bugünden sonra herkes daha tedbirli olacaktır.

Ben de Kore’ye gelecek olanlar için birkaç nacizane fikrimi iletmek istiyorum.

 • En önemlisi TEMİZLİK.
  Neredeyse her gün devletten korunma yolları, önemler hakkında mesajlar geliyor. Ve bunların başında kişisel temizlik geliyor. Dışarı gidip geldikten sonra mutlaka ama mutlaka en azından elimizi yüzümüzü yıkayalım. Sıcak su ile en az 30 saniye!
 • Sağlıklı beslenme.
  İçimizi ne kadar sağlıklı besinlerle doldurursak o kadar bu virüse yakalanma riskimiz azalır. Kore’de meyve sebze fiyatlarının yüksek olması bu duruma pek elverişli değil ama elimizden geleni yapalım. Doktorumuza danışarak gerekirse vitamin takviyeleri de alabiliriz.
 • Yeteri kadar su içmek.
  İnsan vücudunun yarısından fazlası su. Tabii bu suyun azı da fazlası da zarar. Dengeyi koruduğumuzdan emin olalım. Su içmeyi sevmeyenler için de önerim; içine meyveler atıp tatlandırarak içebilirsiniz. Ben gün içinde çok çay-kahve içiyorum suya gerek yok diyenler içinse, sıvı içmeniz su ihtiyacınızı karşılamaz.
 • Uyku düzeni.
  Belki komik gelebilir ama vücudumuzu ne kadar dinç tutarsak sadece Korona değil diğer tüm hastalıklara yakalanma riskimiz azalır.

Sağlıklı bir bedene kavuştuktan sonra gelelim ekstra önemlere.

 • Maske.
  Kore’de maske kıtlığı çekilmekte. Normal zamanlarda da hava kirliliğinden dolayı maske çok kullanılan bu ülkede maske kalmamış durumda 🙂 Daha da önemlisi her maskenin koruyuculuk düzeyi farklı. Kore için şu anda bildiğim en iyi maske KF94, %94’e kadar minik tozların girmesini engelliyor. Türkiye’de ise N95. Fiyatları pahalı olsa da Türkiye’deki daha koruyucu gibi.
  Yalnız tek kullanımlık maskeler en fazla 8 saat kullanılabilirmiş. Ve bu tam korumalı maskeler ile nefes almak gerçekten çok zor. Olabildiğince az kullanılacak şekilde dışarıda kalmanızı öneririm.
 • Antivirüs Pastil
  Bu pastili bir doktor tavsiyesi ile öğrendim. Kendisine çok teşekkür ediyorum 🙂 İçeriğindeki maddeler ile birlikte solunum yolu ile gelen virüslerin vücudumuza girmesini ve çoğalmasını engelliyormuş. Siz de doktorunuza danışarak kullanabilirsiniz. Fiyatı 30-40tl civarı.

Ben doktor değilim, sadece bu süreçte edindiğim bilgiler bu şekilde.

Kore’ye girişte kameralarla vücut sıcaklığı ölçülüyor. Bir sorun varsa hemen müdahale ediliyor. Bunun dışında okullar ve hastaneler gibi ortak kullanım alanlarında da önlemler üst seviyeye çıkarılmış durumda. 31. numaralı teyze biraz daha dikkatli olsaydı keşke… 🙁

Ayrıntılı bilgi için;
http://coronamap.site
http://ncov.mohw.go.kr/index_main.jsp
https://wuhanvirus.kr/
Telefon: 1339 (Sadece Kore için)

Kelimeler

 • 코로나19: Korona virüsü
 • 바이러스: Virüs
 • 확진자: Kesin tanı konulmuş hasta
 • 완치: Tam iyileşme
 • 사망: Ölüm
 • 병원: Hastane

Bir cevap yazın