Not: Bundan sonra yazdığım yazı ile ilgili olan bazı Korece kelimeleri de paylaşacağım. Yazının sonuna bakmayı unutmayın!

Neler yaşanmış olursa olsun, her şeye yeniden başlayabileceğim gücü veren, yeniden doğduğumu hissettiren iki özel gün var; biri doğum günüm, diğeri ise yılbaşı. Her seferinde kendime yeni hedefler koyup, yeni kararlar alsam da bazen hepsini tamamlayamıyorum tabii ki 🙂 Yine de bu başlangıçlar beni çok heyecanlandırıyor ve motive ediyor. 2019 da benim için böyleydi. Bir sürü tecrübe edindim ve ders aldım. Birçok şeyi başardım, birçok şeyi kaybettim ve kendimi keşfettim. Şimdi yeniden başlama zamanı, geri döndüm 🙂

Kore’de Yeni Yıl

Kore’de iki kez yeni yıl kutlanıyor. Birisi her ülkenin kullandığı miladi takvime(1 Ocak) göre ve diğeri ise ay takvimine(her yıl miladi takvimde günü değişiyor) göre. Kore’de bu ay takvimine göre olan yılbaşı daha çok önemseniyor ve bayram(설날-Seollal/Sollal-Kore yeni yılı) gibi kutlanıyor.

Kore’de Yeni Yıl Yemeği

Bu günde yedikleri özel bir yemek de var, adı dok çorbası(ddeok-guk/떡국). Pirinç lokumundan(internette ya da film ve dizilerde pirinç keki olarak geçiyor. Bu bir kek değil, lokumumsu bir kıvamda yapılıyor ve yemeklik ya da tatlı olarak şekerli-şekersiz oluyor) yapılan bu çorbanın da birkaç çeşidi var.

Öncelikle yılın ilk günü yenmesinin sebebi, yeni yıla kendi gibi beyaz tertemiz bir sayfa açmak ve uzun ömürlü bir hayat sürmek anlamında.
İkincisi ise kesim tarzına göre. Uzun şekilde kesilmiş olması yine bir sağlık sorunu olmadan uzun ömür anlamında olmakla birlikte servetinin de artması anlamında. Yuvarlak şekilde kesilmiş olan ise eskiden pirinçten yapılmış(brass coin) Kore paralarına benzemesi sebebiyle yine mallarının artması niyeti ile yeniyor.

Kore’de Neden Yılbaşında Yaş Alınır?

Burada sürekli yaşla ilgili bir sorun karşımıza çıkıyor. Yeni yılda sadece yukarı da bahsettiğim çorbayı yemiyor, yanında bir de yeni bir yaş yiyorlar 🙂 Bu yüzden Kore’de biri yaşını söylerse bilin ki bize göre 1-2 yaş fazla söylemiş oluyor. Örneğin yeni yıldan bir gün önce doğmuş olan bir çocuk(anne karnındaki 9 ayda sayıldığı için) yeni yılın ilk günü bir anda 2 yaşına gelmiş oluyor. Çoğu Asya ülkelerinde olan bu durum karışıklıklara yol açtığı için Japonya 1902 ve Çin 1970’li yıllarda tamamen miladi takvime göre olan, şu anda bizimde kullanmakta olduğumuz yaş birimine geçmişler. Güney Kore’de de 1962 yılında miladi takvime geçip yasal olarak bu yaşı kullanmaya başlamış olsalar da hala günlük hayatta eski yaş birimini kullanarak yaşlarını söylüyorlar. Kuzey Kore’de de durum aynı şekilde.

İlk tanışmalarda yaş sormak da adetleri olduğu için ben artık doğum yılımı söylüyorum ve onların yaşını öğrenmek için kaç yılında doğduklarını soruyorum. Yoksa bir bakmışım benden küçük birine abla-abi diyorum 🙂

Yeni yılda mutluluk sizinle birlikte olsun 🙂

Kelimeler

  • 정월 초하루: Ay takvimine göre yılın ilk günü
  • 엽전: Eski pirinç paralar,
  • 첨세병: Kore yeni yılında(Sollal) yenip 1 yaş alınan pirinç lokumu çorbası(dok çorbası)
  • 만 나이: Miladi takvime göre olan yaş
  • 세는 나이-한국식 나이: Kore yaşı
  • 새해 복 많이 받으세요: Mutlu yıllar

Bir cevap yazın