Son yıllarda Hallyu nedeniyle Kore’ye olan ilgi büyük bir hızla artmaya devam ediyor. Kore fanlarının bu ilgilerini bizzat Kore’ye giderek, Kore’yi ve Kore kültürünü yaşamak istemeleri “Kore’ye nasıl giderim?” sorusunu da beraberinde getiriyor. Ne yazık ki Kore’nin ne yakınlık ne de harcamalar bakımından pat diye gidebilecek ülkelerden biri olmaması bu çevrede büyük hayal kırıklığına neden oluyor. Bu yüzden amacınızı araç edinerek hedeflerinize doğru daha sağlam atmanızı sağlayacak bir önerim var. “Eğitim”. Kore hem dünya sıralamalarında iyi derecelerde üniversiteler barındırmasıyla hem de yabancılar için özel burs imkanları sağlamasıyla her yıl yurt dışından çok sayıda öğrenci çekmeye devam ediyor. Siz de Kore’de eğitim almayı deneyebilirsiniz. Peki nasıl mı?

Adım adım ilerleyelim.
             Öncelikle dil kurslarından bahsetmek istiyorum. Üniversiteden üniversiteye değişmekle birlikte büyük bir çoğunluğu Korece Yeterlilik Sınavı sonuç belgesi (TOPIK Sınavı) ya da Korece kursuna gitmiş olanların kurs derecesini gösteren bir belge (genellikle 5.seviye üzeri isteniyor ama İngilizce dersler yoğunlukta olan bir bölümde 3.seviyeye kadar düşebiliyor, TOPIK sınav sonucu için de aynı şekilde) istiyorlar. Bu belgeler olmadan sadece İngilizce sınav sonucu (TOEIC, IELTS, TOEFL vb.) ile alan okullar da var fakat burada önemli olan Korece yeterliliği olan yabancı öğrenciler için okul ücretinden indirim sağlanabiliyor olması. Özellikle belirtmek istiyorum, bu her okul ve her bölüm için geçerli değil, tek tek okulların sitesine girerek araştırabilirsiniz. Örneğin, TOPIK 5 (dil kursu 5.seviye de olabilir) ve üzeri bir belgeye sahip öğrenci için okulun ilk dönemlik ücretinden %80 hatta %100 muaf olabileceğiniz bir burs bulabilirsiniz. Sonraki dönemler de ise derslerdeki başarınıza göre indiriminiz devam edecektir. Dönemlik ücretlerin 5000$ civarında olduğunu düşünürsek cebinize büyük bir katkı sağlayacağını görebilirsiniz.
           Dil kurslarının bir diğer katkısı ise, eğer gitmek istediğiniz üniversitenin dil kursuna giderseniz üniversiteye başladığınızda zaten o okulun öğrencisi olduğunuzdan size ekstra bir indirim sağlayabilirler. Bir sonraki yazılarımda indirim sağlayan okullarla ilgili daha ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağım.      


           Şimdi gelelim lisans eğitimine. Yukarıda bir kısmından bahsettim zaten ama özet geçecek olursam; dil kursu ya da TOPIK belgesi ile dönemlik ücretten indirim sağlamak mümkün. Fakat kayıt ücreti ve dönem ücreti karıştırılmasın. Yaklaşık 1000$ civarında bir kayıt ücreti ve buna ek olarak 4 sene okuyacağınızı var sayarsak 8 dönemlik bir dönemlik ücret de var. Başvuru da ödenen 100 doları da eklemeden geçemeyeceğim. Evet, Kore’de okumak yeterince masraflı. Üstelik Türk lirasının sürekli değer kaybetmesi her kuruşumuzu daha da değerli kılıyor. Bu yüzden bütün indirimlerden faydalanmak hakkımız 😊
             Bölümlere ya da kişisel durumunuza göre fırsatlar bulmak da mümkün. Mesela Kore Gazisi torunları için sağlanan imkanlar, bölümünüze göre iş imkanı ile birlikte okul (bu genellikle lisansüstü eğitimler için oluyor) ya da spor, müzik gibi özel bir yeteneğinize göre burs bulabilirsiniz. Benim bu konuda gördüğüm tek sorun milletçe tembel olmamız. Araştırmayı sevmemekle kalmıyor, armut pişse de ağzımıza düşse diye bekliyoruz 😊 Beklemekle bizi kimse gelip bulmayacak, biz bir adım atmazsak onlar varlığımızdan bile haberdar olmayacak. O yüzden lütfen biraz çaba. Eminim bu yazımdan sonra bana gelen birçok mail olacak, “Bana burslu bir okul bulur musun? Hangi okula başvurayım? Hangisi daha ucuza gelir?” gibi. İnternet çok geniş bir platform, eksik olduğu yerde okullara mail de atabilirsiniz. Dil sorunum var diyorsanız buyurun “Google Translate”.

            Sırada lisansüstü eğitimler var. Ben de şu an yüksek lisans eğitimi aldığımdan bu konuda daha ayrıntılı bilgi verebilirim. Lisans eğitimi ile burslar hemen hemen aynı. Tekrar aynı şeyleri yazmayacağım. Burada önemli olan hangi alana yöneleceğinizi önceden belirlemeniz ve başvuru öncesi iyi bir araştırma yapmanız. Çünkü okul başladığı andan itibaren tez hocanızla birlikte yavaş yavaş çalışmalara başlıyorsunuz.
             Bir de ek bilgi olarak, lisans ve lisansüstü eğitiminiz farklı alanlarda olabilir. Tabii edebiyat mezununun gidip tıp okuması imkansız gibi bir şey 😀


           Bugün Kore’de eğitimle ilgili genel bilgiler vermiş olayım. Sonraki yazılarımda okullara göre indirimlerden ve gerekenler belgelerden daha ayrıntılı bahsedeceğim.

Bir cevap yazın