3 gün önce Kore Devlet/Hükümet Bursu hakkında bilgi vermek adına bir yazı(tıklayıp okuyabilirsiniz) yayımlamıştım. Bunun üzerine burs hakkında kafa karıştıran birçok soru aldım. Herkesin bilgi sahibi olması için burada da paylaşacağım. Yeni sorular geldikçe bu yazıya ekleyeceğim, ara ara bakmanız iyi olur.

 • Korece ve İngilizce bilmiyorum, yine de başvurabilir miyim?
  Başvurabilirsiniz. Ama bilmeniz ekstra puan kazandıracaktır. Bilmediğiniz halde kazandıysanız 1 yıllık Korece eğitimi aldıktan sonra okulunuza başlayabilirsiniz. Bu süre boyunca da harçlığınızı alacaksınız.
 • Kore Kültür Merkezi’nde çok aktiviteye katıldım, bir faydası olur mu?
  Tabii ki Kore kültürüne olan ilginiz ve sosyal hayatınız başvuru aşamanızda size bir artı sağlayacaktır.
 • Dersleri Korece dinlemek zor mu?
  Türkçe ile akrabalığı olmasından dolayı Korece, İngilizce’ye kıyasla daha kısa sürede kolaylıkla öğrenilebilecek bir dil. Ama 1 yıllık eğitimden sonra tabii ki profesyonel olmayacaksınız, okuyacağınız bölümle ilgili bir Korece de öğretmeyecekler. Okula başlamadan önce araştırarak ya da başladıktan sonra biraz zorlansanız da yavaş yavaş alışacaksınız. Çoğu okulun İngilizce dersleri de oluyor, biliyorsanız İngilizce ders de seçebilirsiniz.
 • Formda lise notları için 3 yıllık alan ayrılmış, ben 4 yıl okudum sadece 3 yılı mı yazmalıyım?
  Kore’nin eğitim sistemi 6+3+3 olduğu için 3 yıllık alan bırakmışlar. Siz oraya 4.yılı da ekleyip yazarsanız iyi olur. Çünkü transkriptinizde 4 yıllık not olacağı için oradaki bilgilerle uyuşması gerekli.
  ***Not: Transkriptiniz ile birlikte okulun notlama sistemi ile ilgili ıslak imzalı bir yazı eklemeniz zorunlu. Okulda yetkili bir kişi ile görüşürseniz vereceklerdir. Kendimden örnek verecek olursam, yüksek lisans için Türkiye’de okuduğum üniversiteden notların 4.00 gpa olarak hesaplandığına dair bir yazı almıştım.
 • Türkiye’de bir lisans bölümünden mezun oldum. İkinci bir lisans programı için başvurabilir miyim?
  Bu en çok gelen sorulardan biriydi. Maalesef bir lisans ya da üstü dereceden mezun olduysanız başvuramıyorsunuz. Fakat halihazırda okuyor ve mezun durumunda değilseniz başvuramayacağınıza dair bir kural yok. Daha ayrıntılı bilgi için Kore Kültür Merkezi’ni arayabilirsiniz.
 • Mülakat hangi dilde yapılıyor?
  Elçilikte yapılan mülakat Türkçe oluyor fakat herhangi bir dil belgesi vermediyseniz dil seviyenizi kontrol etmek için İngilizce ve Korece soru sorabilirler. Eğer okuldan arayıp mülakat yaparlarsa İngilizce ya da Korece olacaktır.

3 Comments

 1. qwertyuiop

  Korede lisans eğitimi için lisedeki obpmize mi bakıyorlar , yoksa şuan lisans eğitimi alıyorsak üniversitedeki başarı puanımızla da başvuru yapabilir miyiz? Ben araştırdığım zaman lisans için başvuru yapmamız için sadece lise başarı puanıyla olduğu bilgisine ulaştım hep. Acaba bu konuda beni aydınlatabilir misiniz?

  1. admin

   Merhaba. Lisans eğitiminize yeniden başlamak ya da Kore’deki bir üniversiteye geçiş yapmak istiyorsanız başvuru için lise ortalamanızı baz alacaklardır. Ancak hali hazırda bir üniversitede öğrenci iseniz ve Kore’deki bir üniversiteye geçiş yapmayı düşünüyorsanız şu anda okuduğunuz okuldaki not ortalamanızın yüksek olması kabul alma şansınıza etki edebilir.

Bir cevap yazın